MARKA’da gergin seçim

655_6

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) 2013 yılı 2. Olağan Kalkınma Kurulu Toplantısı dün Ramada Otel’de gerçekleştirildi.

 

Toplantıda kalkınma kurulu başkanlık seçimi ile birlikte illerin kalkınma ajansının çalışma raporları okundu. Gergin gerçekleşen seçimde başkanlığa Sakarya Ticaret Odası Meclis Başkanı Akgün Altuğ seçildi. Toplantının divan kurulu başkanlığını Sakarya Vali Yardımcısı Adem Saçan, divan kurulu üyeliğini Kocaeli Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Kalyoncu, Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı ve Bolu Vali yardımcısı Hakkı Loğoğlu yürüttü. Toplantı Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla açıldı.

TOPLANTIYA İLGİ BÜYÜK OLDU

Sakarya Vali yardımcısı ve aynı zamanda divan kurulu başkanı Adem Saçan başkanlığında gerçekleştirilen olağan kurul toplantısına Marka Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Bolu Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, Kocaeli’nden iş adamları sanayiciler, daire müdürleri ve marka üyeleri katıldı. Kalkınma Kurulu önceki dönem başkanı GESİAD yönetim kurulu üyesi Halit Uçar, dönem faaliyetlerini yaptığı sunumla katılımcılara aktardı. Kurul üyeliğinin 4 sene olduğunu ve bu süre zarfının ardından yeni kurul belirlendiğini söyleyen Uçar, gerçekleştirmiş oldukları toplantılara katılımın yüksek olmasından ötürü herkese teşekkürlerini sundu. Uçar yaptığı sunumda özellikle 5 il’de yapılan istişare toplantılarına değinerek, bu toplantıların sayısının arttırılmasını dilediğini söyledi.

AÇIK OLSUN- KAPALI OLSUN TARTIŞMASI

Toplantıda Divan Başkanı Adem Saçan kalkınma kurulu asil ve yedek divan üyeliği, başkanlığı ve başkan vekilliği seçiminin açık veya kapalı yapılması için önerge istedi. Önceki dönem başkanı Halit Uçar, sanayi kuruluşu temsilcilerinin yer alacağı oylamanın, ticari ilişkilere gölge düşürmemesi adına kapalı olmasını istediğini belirtti. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise oylamanın ticari ilişkileri etkilemeyeceğini ve açık oylama yapılması gerektiğini belirtti. Yapılan oylamada divan üyeliklerine Asil üyelerden Gökhan Aygen ve Fatma Lebibe Özçağlar, yedek kâtip üyeliklerine de Vedat Caner, Nuriye Özkanoğlu seçildi.

‘BAŞKANLIK DİĞER İLLERE VERİLSİN’

Kalkınma kurulu başkanlık seçiminde Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Sanayi Kocaeli’de daha yoğun olduğu için kalkınma kurulu başkanın Kocaeli’den seçilmesinde yararlı olacağını düşünüyorum ve bu konuda destek bekliyorum” dedi. Toplantıda diğer illerdeki kalkınma kurulu üyeleri de, “4 yıl 2 dönemdir yapılan kalkınma kurulu başkanlığı Kocaeli’den seçiliyor, artık başkanlık diğer illere verilmelidir. Kurul üyeleri de demokrasilerde seçim vardır. Başkan adayları adaylıklarını koysunlar zamanımız kısıtlı bir an önce seçimi yapalım” dedi.

SÜRE UZADIKÇA UZADI

Toplantıda diğer illerden tek tek söz olan sanayiciler kendi illerindeki sanayileşme gelişimi artırmak istediklerini ve bu yüzden başkanın diğer illerden olmasının yararlı olacağını dile getirdi. “Zaten Kocaeli sanayi alanında gelişime doymuş durumda, yapılan yatırımların 5 ilde adaletli, dengeli dağılımı içinde bu seçimin diğer illerin önünü açacağını inanıyoruz” söylemlerinde bulunuldu. Toplantıda divan başkanlığını yürüten Sakarya Vali Yardımcısı Adem Saçan’ın oylama usulünü belirleyememesi sonucunda oylama esnasında tartışmalar yaşandı. Seçim süreci uzadı. Divan başkanın başkan ile başkan vekili adayını aynı seçim turunda oylanması sonuç seçim gergin gerçekleşti. Toplantıda Akgün Altuğ’un başkan vakiliği aday olmasına rağmen divan başkanın karar ile başkanlık seçimine dahil edilmesi sorunun telim oluşturdu.

ZEYTİNOĞLU SANDIKTAN ÇIKAMADI

Kalkınma kurulu başkanlık adaylığına Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halit Uçar, Sakarya Ticaret Odası Meclis Başkanı Akgün Altuğ, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu aday oldu. Kapalı zarf üslüyle gerçekleştirilen birinci oylamada Halit Uçar 38, Akgün Altuğ 27, Ayhan Zentinoğlu 24 oy aldı. Birinci oylamanın sonucunda Zentinoğlu sandıktan çıkamazken başkanlık adayı için ikincioylama Halit Uçar ve Akgün Altuğ ile devam etti. Akgün Altuğ 45 oy alırken Halit Uçar 40 kadar oy alarak başkan vekili olarak kaldı.

2012-2014 Uygulama:WEBNET

Facebook